Pro Medica Media

Choroba Gravesa-Basedowa

Książka „Jak żyć z chorobą Gravesa-Basedowa?” jest kolejnym wydanym już przez nas poradnikiem po „Jak żyć z Hashimoto?” i „Jak żyć z KPU-kryptopirolurią?” Naszym zamysłem było stworzenie programu edukacyjnego dla szerokiej grupy ludzi chorujących na schorzenia o podłożu autoimmunizacyjnym. 

Strony internetowe poświęcone poszczególnym chorobom i kolejne poradniki to część tego programu. 

Nasze książki postanowiliśmy wyróżnić znakiem „Biblioteka Pacjenta” podkreślając w ten sposób, że są one wydawane z myślą o nich. Nasi poradnikowi czytelnicy oraz goście odwiedzający nasze strony www.hashimoto.pl, www.kpu-hpu.pl, www.basedow.pl, pytali, co z chorymi na Basedowa. „Kiedy ukaże się jakaś książka dla chorych na nadczynność tarczycy? Jest to przecież tak trudna i ciężka choroba a tak mało jest materiałów, które w sposób jasny i prosty przybliżyłby jej obraz”. Trudno takie pytania pozostawić bez odpowiedzi i nie podjąć wyzwania, skoro postanowiliśmy pomagać innym. Grupa osób chorujących na Gravesa-Basedowa jest znacznie mniejsza niż liczba chorujących na Hashimoto, mimo to przetłumaczenie i wydanie tej książki było dla nas ważnym zadaniem. Oba te poradniki tworzą uzupełniający się obraz autoimmunizacyjnych chorób tarczycy, chociaż każdy z nich mówi o innej chorobie.

Obie te choroby – w dużym uproszczeniu – można umieścić na przeciwległych biegunach, ale warto zauważyć, że mają wiele wspólnego. Zarówno Hashimoto, jak i Basedow mają ogromny wpływ na jakość życia pacjenta. Jak każda choroba przewlekła wpływa na życie chorego i nie pozwala o sobie zapomnieć. Pojawia się w sposób nieoczekiwany i nieprzewidywalny i przewraca życie do góry nogami. Z tego właśnie powodu pacjent powinien wiedzieć o chorobie jak najwięcej. Nieświadomość budzi lęki i obawy. Świadomy pacjent jest bardziej odpowiedzialny. Chorzy na Gravesa-Basedowa mają przed sobą trudne zadanie – żyć z chorobą na co dzień.

Wierzymy, że dzięki temu poradnikowi będzie to łatwiejsze.

Oddajemy go w Państwa ręce z taką właśnie nadzieją.